Jekyll & Hyde ( knižní podoba )

28. dubna 2016 v 16:34 | Tashy |  Knihy
Věděl jsem, že je čas, abych mezi nimi volil. Mé dvě povahy měly společnou paměť, ale všechny ostatní schopnosti byly mezi ně rozděleny velmi nerovnoměrně. Jekyll (který se skládal z obou) ve chvílích, kdy ze sebe vyloučil Hyda a bral účast v jeho zábavách a dobrodružstvích, měl někdy přitom zlé předtuchy, jindy se zas do toho pouštěl s náramnou chutí, ale Hyde Jekylla vůbec nedbal, leda jen do té míry, jak si horský bandita někdy připomíná jeskyni, v níž se skrývá před pronásledováním. Jekyll měl víc než otcovský zájem, Hyde byl lhostejnější než syn. Rozhodnout se provždy, pro Jekylla znamenalo pro mne umrtvit v sobě všechny choutky, jimž jsem se dlouho oddával potají a které jsem teprve v poslední době bezuzdně ukájel. Rozhodnout se pro Hyda znamenalo provždy odumřít tisícerým zájmům a ctižádostivým snům, rázem se octnout bez přátel a upadnout v opovržení. Mohlo by se zdát, že to byla volba nerovná, ale padala zde na váhu ještě jedna okolnost: Jekyll by musel snášet muka v žáru odříkání, kdežto Hyde by si ani nebyl vědom toho, co ztratil. Octl jsem se sice v prapodivných okolnostech, ale podmínky tohoto lidského zápasu jsou odvěké a známé - velmi podobné svody a výstrahy byly souzeny každému hříšníkovi, který upadl v pokušení a chvěl se bázní, a se mnou to dopadlo stejně, jako to dopadá s ohromnou většinou mých bližních: zvolil jsem si svou lepší stránku, ale neměl jsem sdostatek sil, abych se jí přidržel.
V kteroukoli hodinu denní i noční jsem dostával výstražné mrazení, a hlavně: sotva jsem usnul, nebo jsem si jen na chvilku zdříml v lenošce, po každé jsem se probudil jako Hyde. Při tom ustavičném napětí v očekávání nevyhnutelného osudu a při nespavosti, k níž jsem se sám odsoudil až za mez lidských možností, stal se ze mne v mé pravé podobě tvar užíraný a stravovaný horečkou, tělesně i duševně zemdlený a zesláblý, posedlý jen jediným pocitem: hrůzou ze svého druhého iá. Ale když jsem spal, nebo když droga přestala působit, takřka bez přechodu (neboť křeče proměny byly den ze dne neznatelnější) jsem se rázem octl ve spárech obraznosti, v níž se rojily spousty hrůzných představ, najednou jsem měl duši, v níţ kolotaly bezdůvodné nenávisti, a tělesně byl ze mne slaboch, který se hroutil pod náporem životní energie. Čím víc Jekyll skomíral, tím jako by Hydovi přibývalo sil.

Zatím se totiž se mnou udála změna. Už mě nedrásala hrůza ze šibenice, ale z vědomí, že jsem Hyde.


Celým názvem Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda. Děj se první čtvrtinu knihy vyvijí z pohledu advokáta, pana Uttersona, jenž vypráví příteli podivnou příhodu, kdy dospělí muž menší postavy strčí do malé dívenky tak velmi rázně, až se děvčátko zraní. Advokát i rodiče požadují omluvné, a tak neznámý, vystupující pod jménem Hyde, podepíše šek na 100 liber. Pan Utterson je však překvapen, když zjistí, že šek je napsán na jeho dobrého přítele doktora Jekylla.
Hyde je však zmíněn i v doktorově závěti, kdyby zemřel či zmizel, veškterý majetek je napsán právě na pana Hyda. Advokát je i velmi znepokojen chováním samotného doktora, jenž se straní ostatním a podivně se chová i ke svým sluhům.Vše se utiší, po nějaké době je Jekyll i více přátelský a zače znova chodit do společnosti, když tu se jedné noci stane vražda na váženého doktora a pána. Ze všeho je viněn Hyde. Tehdy zmizí i Jekyll. Pan Utterson přesvědčený, že ho zabil Hyde, vnikne do jeho pokoje, kde nalezne Hyda, mrtvého.

Podle dopisu jenž nalezne na stole, byl Hyde i Jekyll.

Jekyll měl slabost pro divoký život, co si však jako uznávany doktor nemohl. Proto si namíchal drogu, po níž se mu rozdvojila osobnost na ,,dobrou'' a ,,zlou''. Jako dobrá byla ta Jekyllova, avšak po proměně na Hyda se mu změnil vzhled. Touto drogou se měnil na Hyda a Jekylla, aby si užíval. Po čase se mu však přeměna vymiká z rukou. Když se pokouší přestat, vždy ho něco vnitřně nutí se opět proměnit na Hyda. Vše vrcholí, když se na Hyda promění bez použití drogy. Už to však není on ...
 


Komentáře

1 Ujo Bochník Ujo Bochník | Web | 28. dubna 2016 v 17:16 | Reagovat

Ahaaaa, takže on je svým způsobem schizofrenik :00
Do háje, co bych dala za to, abych si to mohla přečíst I:

Ale máš to naprosto luxusně napsaný ^^ like a professional :000

2 Taštička Taštička | 28. dubna 2016 v 17:17 | Reagovat

[1]: Pokud by si měla zájem, mám to stažený na mobilu :D Mužu poslat :P :)

3 Ujo Bochník Ujo Bochník | Web | 28. dubna 2016 v 17:21 | Reagovat

[2]: Ti když tak řeknu, momentálně mám rozečtenýho Stephena Kinga a musím to dočíst do 11.5. :'DDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama